Award 2019

The exhibition of all of the entries was one of the true highlights of the Lightning Ridge Opal Festival and there were thousands of visitors, all lovers of opal, that came to see the jewellery, carvings and hand sketches . The Gala night held on Friday to announce the winners to industry members, sponsors, locals and international guests was as spectacular as the entries we received. If you didn’t make it to the Gala dinner this year we hope to see you at the next awards in 2021.

Here are the winners and finalists of each category. (click on the names to view the image)

Non-Professional Categories 

Alf White Memorial Day Wear

Winner
Miroslav Schulc “Effeminancy

Finalists
Miroslav Schulc “Starry Starry Night
Miroslav Schulc “Effeminancy

 

Alf White Memorial Evening Wear

Winner
Miroslav Schulc “Starry Starry Night

Highly Commended
Caz Peters “Sephany

Finalists
Miroslav Schulc “Starry Starry Night
Miroslav Schulc “Effeminancy

 

Non Professional Abstract Carving

Winner
Christine Loewe “Green Vein

Highly Commended
Brett Kemeny “Cuttlefish

Finalists
Christina Loewe “Green Vein
Penny-ann Clark “Fan
Penny-ann Clark “Honey Rainbow
Penny-ann Clark “Mullock Heaps
Brett Kemeny “Cuttlefish
Helen Ward “Blue Cascade

 

Non Professional Figurative Carving

Winner
Christine Loewe “Hippi Crocodile

Highly Commended
Sara Smith “Feather

Finalists
Christine Loewe “Hippi Crocodile
Sara Smith “Feather

 

Jewellery Hand Sketches

Winner
Jennifer Rowlands “Seahorse

Highly Commended
Si-Ying Chen “Spring

Finalists
Lin Hao-Pei “It brings you good luck
Jennifer Rowlands “Seahorse
Yun-Chen Hsieh “The Magic Lamp
Si-Ying Chen “Spring
Meghna Singh “Fierce Elegance

 

Fantasy

Winner
Mac Art Jewellery “My Steam Punk Fantasy 2

Highly Commended
Peter Sherman “Siren Sea Goddess

Finalists
Dean Walker “It Came from Outer Space
Mac Art Jewellery “My Steam Punk Fantasy 2
Sherman Opals “Siren Sea Goddess

 

Designer Wear for Men

Winner
Justine Buckley “Enchanted Oasis

Highly Commended
Carmen Kai Man Hui “Prince Rock

Finalists
Justine Buckley “Enchanted Oasis
Carmen Kai Man Hui “Prince Rock

 

Professional Abstract Carving

Winner
Daniela L’Abbate “Balancing Rocks

Highly Commended
Daniela L’Abbate “Yoda”

Finalists
Cheryl Kasper “Hypnotic
Daniela L’Abbate “Balancing Rocks
Daniela L’Abbate “Yoda”
Justine Buckley “Helicoid

  

Professional Figurative Carving

Winner
The Gemstone Trading Company “Marine Magic

Highly Commended
Katharina Zimmer “Octopus

Finalists
Cheryl Kasper “Drago Verdi
Daniela L’Abbate “Indigo Iris
The Gemstone Trading Company “Marine Magic
Katharina Zimmer “Octopus

 

Prestige Professional Jewellery

Winner
Paloma Sanchez “Medusa’s Sting

 

Highly Commended
John McCallum “Flight of Fancy
Warren Brown (Whitneys Jewellers) “Red Admiral Butterfly

Finalists
John McCallum “Flight of Fancy
Paloma Sanchez “Medusa’s Sting
Warren Brown (Whitneys Jewellers) “Red Admiral Butterfly

  

Christine Roussel Incentive Award

Winner
The Gemstone Trading Company “Marine Magic

 

People’s Choice

Winner 
Justine Buckley “Imperial Chaos